Kā izkļūt no ātro kredītu slazda

Aizdevumi, Viss

Es gribu Tev izstāstīt stāstu par dālderi. Nē, labāk par vērdiņu.

Aizdevēju izvēle

Ansis, pirtnieks Ansis. Reiz viņš, nabadziņš, bija berzis savu klientu muguras, kamēr dvēsele sapņojusi par mājiņu, kuru viņš kādreiz uzcels savai mātei. Līdz atradis burvju vērdiņu. Tas, velna sūtīts, ar Anša piekrišanu kļuva par pastāvīgu viesi Anša makā. Proti, cik Ansis tērēja, tik vērdiņš atkal atgriezās. Mūža beigās Ansim bija pat grūti saskaitīt visu savu bagātību. Un tomēr – velns atkal atņēma visu un noslīcināja purva akacī.

Stāsts ir par alkatību. Par sevis pārdošanu – vienalga, kam. Protams, darbs ir labāka iespēja par azartspēlēm. Un tomēr – pa vidu starp šīm galējībām ir arī dažādas netikumu gradācijas. Viena no tām – parādi.

Es nerunāšu par aizņēmumu, kas nodrošina jaunas ģimenes kopdzīvi – kredītu mājoklim. Tas jaunlaulātos var apvienot kopīgiem pūliņiem – augstākas labklājības sasniegšanai. Es gribētu Tev pastāstīt par īstermiņa kredītu spožumu un postu.

Eiro centiSpožums. Protams, katram no mums pienāk (vai – var pienākt) brīdis, kad kaut ko ļoti gribas iegādāties. Vēlme kāri glūn uz Tavu naudas maku, bet, ja nevar tajā neko atrast, kaislīgi čukst Tev ausī: kredīts, kredīts, kredīts… Tu to kredītu paņem, es zinu. Un Tu to arī godprātīgi varēsi atmaksāt. Tev būs jauna veļasmašīna (mazgāšana veļas mazgātavā tāpat maksā 6,- EUR mēnesī – kāda starpība, kam atdot naudu). Tev būs jauns televizors, un draugi nāks ciemos, jūs dzersiet alu un uzgavilēsiet jūsu mīļākajai sporta komandai. Tu varēsi saremontēt automašīnu un sāksi plānot jauna auto iegādi, kam pirmajai iemaksai izmantosi kredītu pret veco auto. Tu pats zini, cik forši ir plānot attīstību, nevis palikt uz vietas. Tu esi apsviedīgs un gudrs zellis, es zinu.

Posts. Bet, vai Tu zini, cik daudzi distances kredītu dēļ ir iekļuvuši apburtajā lokā, no kura nav iespējams atbrīvoties? Pārsvarā gadījumu tie ir cilvēki, kuri neievēro ātro kredītu nosacījumus:

  1. summai jābūt nelielai,
  2. tai jāsedz īstermiņa finansiālas problēmas,
  3. tā nedrīkst pārsniegt 30-40 % no ikmēneša ienākumiem,
  4. kredītu nedrīkst ņemt, lai atmaksātu citu kredītu.

Citiem nav iepriekš paskaidrots, ka kredīta termiņa pagarinājuma maksa, kaut arī daudzās aizdevēju kompānijās to var atjaunot neierobežotu reižu skaitu, nesedz arvien vēl esošo kredīta parādu. Tagad gan aizdevēja pienākums ir ziņot, ja līdzšinējie maksājumi sasniedz limitu – 100 % no sākotnējās kredītu summas (to paredz Patērētāju tiesību aizsardzības likuma grozījumi). Tad problēma jārisina kopā.

Centies izvairīties no citu jau pieļautajām kļūdām

Ja tomēr esi iekūlies parādos, pirmais likums ir – jārīkojas uzreiz. Tikko esi pamanījis, ka aizdevumu izmaksas ir kļuvušas nekontrolējamas, Tev jāsaprot, cik daudz esi parādā. To vari noskaidrot pie katra aizdevēja atsevišķi. Un tagad nav laika domāt par sekām, ir jādomā par situācijas risinājumu. Jo situācija ir tiešām bīstama.

Ar kreditoriem varēsi vienoties par pakāpenisku parādu atmaksu. Šī biznesa pārstāvji ciena godīgumu, pat ja esi spēris greizu soli, laikus nemaksādams un citādi uz laiku pazuzdams no aizdevēja redzamības apvāršņa. Ja atgriezīsies, Tev noteikti piedāvās kādu risinājumu. Iespējams, tas būs atbalsts, ko sniedz Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija (LAFPA) (ja Tavi aizdevēji ir LAFPA biedri): piedāvājums atmaksāt kopējo kredīta parādu, ko var panākt, vienojoties visām pusēm – Taviem kreditoriem un Tev.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *