Finanšu burbuļi

Viss

Eiro centiFinanšu burbuļi ir neizbēgama parādība finanšu pasaule. Tas ir tikai loģiski, ka laiku pa laikam notiks kāds finanšu burbulis. Pateicoties nemitīgai un lēnai inflācijai ir iespējams stimulēt ekonomisko attīstību, jo tas liek iedzīvotajiem mazāk krāt naudu mājas vai bankā, bet vairāk laist to apgrozījumā. Kamēr nauda tiek apgrozīta, finanšu pasaule attīstās ātrāk, straujāk un veselīgāk.

Laikā, kad inflācija ir apstājusies vai sākusies neliela deflācija, iedzīvotāji pēkšņi sāk taupīt naudu ar domu, ka rīt par tiem pašiem 100 eiro būs iespēja iegadāties vairāk preču vai dārgākus pakalpojumus nekā šodien. Protams, ka šāda naudas taupīšana un mazais apgrozījums nav veselīgs nevienas valsts ekonomikai. Kā tad rodas finanšu burbuļi? Kādi ir finanšu burbuļa galvenie cēloņi un vai ir iespējams tos paredzēt?

Labā ziņa ir tā, ka finansu burbuļi ir paredzami, tomēr noteikt precīzu dienu, kad ekonomiskā attīstība pārstās strauji kāpt ir diezgan grūti. Pirms lielā burbuļa sprādziena, parasti ir novērojamas dažādas parādības. Viena no tām ir strauja inflācija. Tas ir apmēram kā mest akmeni gaisā un, jo augstāk tas tiek uzmests, jo straujāk un smagāk tas nokritīs atpakaļ. tieši tāpēc, jo lielāka inflācija, jo smagāks un zemāks būs valsts ekonomikas kritums, kad finanšu burbulis uzsprāgs.

Latvijas banku sistēma tā sauktajos treknajos gados veica vairāk darbību valsts robežās, tomēr aizjūras lielais burbuļa sprādziens nostrādāja kā domino efekts un satracināja visas pasaules ekonomiku, tai skaita arī Latvijas. Diemžēl Latvijas banku līderi, kā arī politiķi nesteidzas ar ārkārtas plāna veidošanu. Pat tad, kad ārzemēs jau tika realizēti ārkārtas situācijas, lai nostabilizētu valsts ekonomisko stāvokli, Latvijā tas kaut kā netika īstenots. Valsts politiķu intereses ir vairāk aizņemties naudu, līdz valdības termiņš ir beidzies, nekā mēģināt un cīnīties par to, lai attīstītu rūpniecību, palīdzētu lauksaimniekiem un mēģinātu realizēt eksporta palielināšanu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *